Dlaczego warto robić prototypy na drukarkach 3D?

Jest dzisiaj coraz większa liczba branż, które wykorzystują dzisiaj prototypy, realizowane z wykorzystaniem technologii druku 3D. Może to być na przykład branża artykułów gospodarstwa domowego i RTV.

Ale nie tylko, bo w prototypach lubują się też przedstawiciele branży jubilerskiej i złotniczej, można też je spotkać w protetyce oraz wielu gałęziach medycyny, na czele z ortopedią. Poza tym, lista branż czy rynkowych obszarów praktycznie ciągle się wydłuża. Nie dziwi więc też to, że ciągły rozwój technologiczny druku 3D, zachęca sobą coraz to kolejnych przedstawicieli wybranych branż, do sięgania po rzeczywiście konkretne i sprawdzone rozwiązania dla przemysłu. Jest wiele zalet, o których nie sposób zapomnieć, gdy rzeczywiście patrzymy przez pryzmat prototypów w drukowani trójwymiarowym. Przede wszystkim, należy tu zwrócić uwagę na oszczędność. Bo stworzenie prototypu z wykorzystaniem drukarki trójwymiarowej będzie znacznie mniejszym kosztem, niż na przykład wykonanie projektu oraz później stworzenie form odlewniczych oraz późniejsza obróbka z wykorzystaniem szeregu różnych maszyn CNC. Generalnie ekonomiczne przełożenie jest proste. Jeden model stworzony na drukarce 3D to koszt kilkunastokrotnie niższy od modeli realizowanych w wykorzystaniem wyżej wspomnianych urządzeń oraz metod.

3d-up

Poza tym, warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Konkretnie chodzi tutaj o bardzo duży poziom zróżnicowania materiałów, które są dostępne w kontekście drukowania 3D. Możemy tutaj więc wykorzystywać różnego typu robocze materiały, jak najpopularniejsze w tej technologii tworzywo sztuczne ABS. Są też różne inne materiały, mamy elastyczne i giętkie żywice z akrylu, a także materiały zdolne do przewodzenia prądu elektrycznego. No i zostają inne materiały – metale, na przykład, choć być może ciężko w to uwierzyć na pierwszy rzut oka – tytan.

Warto także zaznaczyć, że w związku z faktem, że coraz więcej firm zajmuje się dzisiaj prototypowaniem modeli w 3D, mamy do czynienia z bardzo konkretnymi i merytorycznymi wskazówkami, które będą się mogły przekładać na mnogość zastosowań takich prototypów. Co więcej jeszcze, jesteśmy w stanie naprawdę sporo zyskać na konkretnym podejściu do tematu, bo tutaj będziemy mogli wskazać coraz więcej firm, które kompleksowo zajmują się takimi realizacjami. Nie trzeba więc bezpośrednio znać się na wykonywaniu modeli, które będą potem naprawdę mocno ułatwiały realizację konkretnych produktów i przedsięwzięć w bardzo zróżnicowanych branżach.