Gdzie wydrukować przedmiot w 3D?

Przedmioty drukowane w technologii 3D potrafią mieć różne zastosowanie. Bardzo wiele firm korzysta z tego rozwiązania. Jubilerzy, lekarze, inżynierowie i architekci to tylko niektóre zawody, które coraz częściej wykorzystują drukowanie w 3D. Coraz więcej zwykłych ludzi chce mieć przedmiot trójwymiarowy na zamówienie. Taka mała rzecz może okazać się świetnym prezentem. Figurka ulubionej postaci z serialu albo jakiś ważny symbol- to przedmioty mogące mieć dużą wartość sentymentalną.

Jak znaleźć punkt, gdzie drukują na zamówienie?

Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Technologia drukowania 3D poszła tak bardzo do przodu, że w każdym większym mieście znajdzie się przynajmniej kilka takich punktów. Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk- w tych miastach mamy szczególnie duży wybór. Praktycznie każda firma ogłasza swoje oferty w internecie. Korzystając z wyszukiwarki, możemy łatwo znaleźć adres. Warto zapoznać się z cennikiem i technologiami, które są wykorzystywane w danym punkcie usługowym. Jest wiele metod, dzięki którym drukowanie jest możliwe. Najpopularniejsza z nich to FDM. Polega ona na nakładaniu kolejnych warstw substancji. Istnieje również technologia SLA, wykorzystująca wiązkę promieni lasera do utwardzenia żywicy w pożądany sposób. Metody różnią się wyglądem produktu wydrukowanego i ceną. Niektóre technologie pozwalają na drukowanie elementów przezroczystych, inne nie. Najlepiej zaznajomić się z tematem przed wybraniem się do punktu świadczącego usługę druku w trójwymiarze.

druk3d

Co można drukować w 3D?

Drukarki 3D dają naprawdę olbrzymie możliwości. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Wiele osób drukuje przedmioty, które potem mają dla nich wartość sentymentalną. Jakiś czas temu, gdy został wypuszczony ostatni sezon serialu „Gra o tron”, wiele osób drukowało plastikowe trony, będące mniejszą podróbką tego z filmu. Wiele zleceń wpływa również od majsterkowiczów. Najłatwiejszą metodą na pozyskanie jakiejś nieregularnej części, często jest wydrukowanie jej za pomocą drukarki 3D.