Jak wybrać drukarkę 3D?

Druk 3D jest już w Polsce bardzo dobrze znany, dlatego też nie brakuje punktów, które zajmują się ich sprzedażą. Samych drukarek w każdym z nich jest, co najmniej kilkanaście, a gdy ktoś zajmuje się tylko sprzedażą takich produktów, oferuje dużo więcej urządzeń. Także jest w czym wybierać. Z jednej strony to dobra wiadomość dla kupujących, z drugiej zaś zła. Przecież nie będzie łatwo dokonać wyboru i w tym tkwi duży problem.

Wybór drukarek 3D jest spowodowany nie tylko oferowaniem ich przez wielu producentów, ale również parametrami. Każdy model ma inne parametry i tym odróżnia się od innych urządzeń. To dobrze, bo dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie idealne urządzenie, dopasowane do jego potrzeb, a także możliwości. W niektórych sklepach klienci mają do wyboru nawet kilkadziesiąt modeli niskobudżetowych drukarek 3D. To gwarantuje niemały problem z wyborem jednej. Problem ten będą miały osoby, które niestety nie znają się na tych urządzeniach, a także nie potrafią określić, jakie parametry są najważniejsze.

W pierwszej kolejności należy wobec tego zastanowić się, z jakiego materiału będzie się drukować, bo to niezwykle istotna kwestia – popularne są np. wydruki SLA czy MLM (więcej). Powinno się wziąć pod uwagę wielkość drukowanych elementów, gdyż to też ma wpływ na wybór. Należy zorientować się, czy uzyskane modele będą później przechodzić obróbkę mechaniczną. Ważna sprawa to również to, czy modele będą miały na przykład skomplikowaną geometrię. Jak wiadomo, wdrukowane modele mogą mieć charakter pokazowy, koncepcyjny, a także użytkowy. Na tym należy skupić się podczas wyboru drukarki 3D. Jednak to jeszcze nie wszystko. Inna ważna sprawa – czy modele będą wystawiane na wysokie temperatury. Modele te mogą być drukowane w warunkach biurowych, a także w specjalnym pomieszczeniu – wentylowanym. Na to też trzeba zawrócić uwagę, wybierając ten sprzęt.

Wszystko wskazuje na to, że wybór jest jeszcze bardziej skomplikowany, niż mogło się wydawać. Niektórzy zwracają uwagę na firmę, przy czym tak naprawdę większość producentów tych właśnie urządzeń jest im całkiem obca. Następnie spoglądają na cenę i wydaje im się, że najtańsza będzie dla nich najkorzystniejszą opcją lub też najdroższa tą najlepszą. Tymczasem to wygląda nieco inaczej. Nie cena i firma decyduje o dobrym wyborze. Dlatego tak jak powyżej, trzeba zwrócić uwagę na szereg szczegółów, czyli odpowiedzieć sobie na wiele pytań, aby móc w końcu dokonać tego właściwego wyboru i cieszyć się z dokonanego już zakupu.

Dobrze wybrana drukarka na pewno będzie służyła przez długi czas, jeżeli oczywiście inwestor myśli o tym zakupie poważnie. Nie wszyscy jak się okazuje, kupując drukarkę 3D, robią to dlatego, że mają zamiar drukować na niej przez długie lata i w ogóle wiedzą, do jakich celów wykorzystają to urządzenie teraz i w przyszłości. Jednak w takiej sytuacji nie ma najmniejszego sensu kupować tak kosztownej drukarki. Mimo to są osoby, które lubią nabywać niepotrzebne rzeczy i nie chcą rezygnować z zakupu, który właściwie jest tylko ich małym kaprysem.