Jak zbudowana jest drukarka 3D?

Kupienie urządzenia drukującego modele trójwymiarowe nie jest trudne — wystarczy wybrać się do sklepu, a doświadczeni doradcy klienta podpowiedzą, który model wybrać, aby w pełni spełniał on nasze oczekiwania. Niemniej istnieją osoby, których kupienie drukarki nie satysfakcjonuje, ponieważ kochają większe wyzwania. Właśnie dlatego ciekawą inicjatywą mogłoby być wykonanie drukarki 3D samodzielnie. Zaczynając przygodę z samodzielną konstrukcją drukarki warto w pierwszej kolejności zapoznać się z każdą częścią i zrozumieć sposób jej działania.

Materiały

Rama jest głównym elementem konstrukcyjnym drukarki 3D (sprawdź 3dcolors), która utrzymuje sztywność zarówno stałych, jak i ruchomych części. Można powiedzieć, że rama jest tak zwanym szkieletem drukarki, na którym utrzymują się pozostałe jej części. Ramę można wykonać z różnych materiałów, zarówno drewna, jak i metalu lub tworzyw sztucznych. Po stworzeniu ramy warto pomalować ją wodorozcieńczalną emalią ochronną, która umożliwi mycie narzędzia wodą i zapobiegnie wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu filamentu. Dodatkowo farba taka nie jest łatwopalna, więc bez obaw będzie można jej użyć na urządzeniu elektronicznym.

Kolejnym bardzo ważnym elementem są silniki krokowe, których głównym zadaniem jest sterowanie i przemieszczanie głowicy ponad drukowanym modelem trójwymiarowym. Silniki te posiadają również sterowniki, które pracują pod napięciem 5V i są odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału ze swojego wnętrza na impulsy elektryczne, które poruszają silnikami.

wzór

Ekstruder I głowica

Równie istotnymi elementami są głowica i ekstruder. To właśnie od nich w dużej mierze zależy jakość trójwymiarowego wydruku. Głowica użytkowana jest do stopienia filamentu lub materiału budulcowego modeli i potrafi rozgrzać się do temperatury oscylującej nawet wokół 250 stopni Celsjusza. Dysza znajdująca się wewnątrz głowicy przeciska filament i tworzy model 3D budowany na podstawce. Ekstruder to element drukarki 3D, który umożliwia rozwinięcie szpuli filamentu i wytłoczenie modelu. Dodatkowo ekstruder posiada silniczek krokowy, dzięki czemu do jego wnętrza dostarczana jest precyzyjna ilość materiału budulcowego.

Do bardzo ważnych elementów należą również stół grzejny, wyświetlacz LCD z dodatkami, wyłączniki krańcowe, termistory, prowadnice, śruby trapezowe, pręty gwintowane, łożyska, paski oraz zasilacz. Zasilacz to równie ważna część każdej drukarki 3D, bez której poprawne działanie byłoby niemożliwe. Zasilacz dostarcza do drukarki napięcie o wartości od 12V do nawet 24V, dzięki czemu urządzenie drukujące może działać. Wydajny zasilacz dostarczający około dwadzieścia amperów będzie nadawał się idealnie, ponieważ do drukarki nieustannie będzie dostarczany prąd stały.